maszi

A pasi a szomszéd sír mellől – könyvajánló

Vicces, könnyed és szórakoztató – ráadásul segít belelátni a másik nem fejébe. Katarina Mazetti könyve pont attól válik szerethetővé, hogy a két, egymással teljesen ellentétes értékrenddel, gondolkodással és főleg mentalitással rendelkező embert ránt egymás mellé, a könyvtáros, özvegy Desirée-t és a tehenekkel gazdálkodó Bennyt, hogy aztán párkapcsolati bukdácsolásukat kövessük nyomon. Ráadásul Mazetti tud valamit, amire mindenki vágyik: lerántani a leplet arról, mit gondol a nő, amikor mást gondol a férfi – és így tovább.

Az, hogy tetszeni fog-e A pasi a szomszéd sír mellől, körülbelül az első tizenöt oldalon belül eldől. Desirée egy gyerek láttán rámosolyog Bennyre, aki visszavigyorog – mert éppen a nőről fantáziál. És ezután elkezdődik a szokásos, hétköznapi, olykor vérre menő csata a sikeres kapcsolatért, a függetlenségért és összetartozásért, a saját és közös életért. Mindez tényleg szórakoztató, és legfőképpen nevetésre készteti az olvasót. Na nem, nem azért, mert képtelenségek tárházából készít szürreális szerelmi rajzot, hanem mert a történet folyamán felbukkanó konfliktus- és egyéb helyzetek igencsak emlékeztetnek minket a saját ügyes-bajos dolgainkra.

Fotó: moly.hu

Fotó: moly.hu

Ezen túl pedig valós problémák megoldására (és főleg felismerésére) hívja fel a figyelmet. Mi is az önzés egy kapcsolatban? Meddig tartható fenn az ego? Kinek kell engedni? Mit jelent a lemondás? Büszkeség vagy butaság, ha kitartunk egy-egy (jó vagy rossz) döntés mellett? Merjünk-e harcolni a szerelemért, de főleg magunkért? Az ellentétek tényleg vonzzák egymást? Lehet-e élni (és főleg kitartani életünk végéig) olyan ember mellett, aki bár kedves és szeretetre méltó, de nem (jól) működünk vele együtt? Kell-e a jó szex a kapcsolathoz? Meg kell-e változtatni a másikat? Megannyi kérdés, amellyel akár nap mint nap találkozunk – akár a saját életünkben, akár barátainkéban vagy másokéban turkálunk.

A pasi a szomszéd sír mellől persze nem ad választ minden kérdésre. Sőt. De kacagtató jeleneteivel, bátran bánva a helyzetkomikum lehetőségével, közben pedig valós szituációs sorozatot festve vázolja egy kapcsolat kibontakozását. Nekem nagyon tetszett.

Fotó: moly.hu

Fotó: moly.hu

Folytatása, a Családi sírbolt viszont már kevésbé. Egy-egy remek ténymegállapítás, és a hosszabb párkapcsolatok rákfenéje, az együtt egymás mellett élés helyzetének vázolásán túl kicsit hosszúra nyúlik a történet. Desirée és Benny szerelme folytatódik, kapcsolatuk és önmaguk azonban mintha megálltak volna a fejlődés küszöbén. Bár az “egymás szemében” történetmesélés itt is igyekszik a különbségekre fókuszálni, csak egy-egy nap vagy jelentős esemény kifejtése sikerül az első kötethez hasonló módon.

Egy biztos. Bár – sejtésem szerint – A pasi a szomszéd sír mellől és folytatása a női olvasók körében népszerű, néha nem ártana, ha férfiak is levennék a polcról. Nem nyálasan romantikus és szerelmesen összebújós, szóval nem az erősebbik nemet ijesztgető történet ez. Összességében sem ártana, ha sokan olvasnák ezeket a köteteket (férfiak és nők, házasok és egyedülállók, kapcsolatban élők és gyermekesek stb.). Csak hogy ne felejtsék el a hétköznapokban: egyikünk sem gondolatolvasó, és a működő kapcsolatokért igenis tenni kell.

 

Katarina Mazetti: A pasi a szomszéd sír mellől (Park Könyvkiadó, Budapest, 2012, 2014.)

Katarina Mazetti: Családi sírbolt (Park Könyvkiadó, Budapest, 2012.)

 

Ha tetszett a bejegyzés, gyere és csatlakozz a Facebook oldalamhoz, vagy iratkozz fel a hírlevélre. Mondd el a véleményedet, oszd meg a bejegyzést, ha tetszett a poszt, és olvasd el a többit is!

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!